FAQ

Zastanawiasz się, na jakie konkretne obszary powinien zwrócić uwagę mechanik przed przeglądem samochodu przedłużającego ważność dowodu rejestracyjnego?

Zaoszczędź na przeglądzie, naprawiając samochód wcześniej.
Emisja spalin
Elementy wpływające na bezpieczeństwo pojazdu
Samochody z instalacją LPG
Oświetlenie
Opony
Pęknięta szyba
Układ hamulcowy
Zawieszenie
Zbiorniki z płynami

Oświetlenie

Przed przeglądem samochodu upewnij się, że światła są w dobrym stanie. Przepalone żarówki można od razu wymienić, natomiast pęknięte lub zmatowiałe klosze mogą wpłynąć na skuteczność oświetlenia podczas kontroli.

Opony

Upewnij się, że światła samochodu działają prawidłowo przed przeglądem - mechanicy zaczną od tego. Wymień wszystkie przepalone żarówki, napraw pęknięte lub zmatowiałe klosze i sprawdź ustawienie świateł.

Pęknięta szyba

Jeśli podczas przeglądu mechanik wykryje pękniętą lub wyszczerbioną przednią szybę, ze względów bezpieczeństwa zwykle skutkuje to brakiem pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Istnieje jednak wyjątek: jeśli znajduje się ona we wnęce poza polem widzenia kierowcy i jest uszczelniona przezroczystą żywicą, nadal może przejść przegląd.

Układ hamulcowy

Aby zapewnić bezpieczeństwo, hamulce muszą być w jak najlepszym stanie. Podczas przeglądów należy korzystać ze specjalnie przygotowanego stanowiska, aby ocenić ich skuteczność i obliczyć siłę wymaganą do zatrzymania pojazdu.

Zawieszenie

Zawieszenie jest sprawdzane wzrokowo na stacji diagnostycznej w celu oceny jego stanu, ze szczególnym uwzględnieniem skuteczności tłumienia amortyzatorów. Do płynnej i komfortowej jazdy wymagany jest minimalny poziom absorpcji wynoszący 40%. Niższa skuteczność wskazuje na potencjalną potrzebę wymiany.

Zbiorniki z płynami eksploatacyjnymi

Upewnij się, że płyny eksploatacyjne samochodu nie wyciekają przed przedłużeniem dowodu rejestracyjnego, ponieważ może to wpłynąć na działanie hamulców i zawieszenia. Regularnie sprawdzaj poziom oleju silnikowego i płynu w chłodnicy, aby zapobiec uszkodzeniu i przegrzaniu silnika.

Duża emisja spalin

Nadmierna emisja spalin przez stare samochody z silnikiem Diesla może skutkować zakazem ich eksploatacji. Pojazdy benzynowe również podlegają kontroli.

Pasy, poduszki, wycieraczki, klakson

Podczas przeglądu samochodu koniecznie sprawdź elementy, które wpływają na nasze bezpieczeństwo na drodze. Nie należy zapominać o wycieraczkach i klaksonie, ponieważ przyczyniają się one do dobrej widoczności i pomagają nam ostrzegać innych w razie potrzeby.

Samochody z autogaz, instalacją LPG

Kontrola samochodów z instalacją LPG polega na sprawdzeniu szczelności butli gazowej za pomocą specjalnego czujnika. Niezbędne jest posiadanie dokumentu legalizacji butli LPG jako dowodu homologacji i zgodności z przepisami bezpieczeństwa podczas procesu kontroli.

Za badanie techniczne na stacji kontroli pojazdów płacimy "przed" badaniem.

Testy diagnostyczne wymagają teraz płatności z góry. Jeśli samochód nie przejdzie testu, będziesz musiał zapłacić ponownie po naprawie. Wyniki testów są szybko rejestrowane online, aby ograniczyć oszustwa między różnymi stacjami.

Najnowsze ciekawostki ze świata motoryzacji

Technologia, usterki, auto sport, limuzyny, samochody sportowe dalej

Uwagi i zgłoszenie warsztatu

dodajwarsztat@warsztat-samochodowy-warszawa.pl